Güllerin Anlamları

Gülün anlamı sevgidir.

Kimi zaman "Gözlerinin içine bakamayacak" kadar kimi zaman da "Tüm dünyaya ilan edecek" kadar sevgidir.

Kimi zaman dizlerine yattığınız ve saçlarınızı okşayan annenize, kimi zaman da bir ömür yanında olmak istediğiniz sevgilinize duyulan sevgidir.

Her rengi ayrı güzel ve manalı olan güller, içinizden gelen bütün duyguları ifade edebilmenize yardımcı olurlar. Güllerin anlamı ve sayısı birbirleri ile doğrudan alakalıdır. Tek bir gül ile ona sizin için biricik olduğunu söyleyebilir, gizliden olan hayranlığınız için 13 adet gül gönderebilirsiniz. Günün 24 saati aklınızdan çıkmadığını söylemek istediğiniz ihtiyacınız olan gül sayısı 24’tür.Sonsuz aşkınızı ifade edecek bir buket yaptırıyorsanız, bu bukette olması gereken gül sayısı ise 99’dur. Romantik bir evlilik teklifinde olması gereken gül sayısı ise 200 olarak bilinir.

Gül renkleri neyi ifade eder ve gül seçerken tam olarak duygularını yansıtacak olan rengi merak edenler için gül renklerinin anlamı şöyle:

Beyaz Gül Anlamı "Saflık, Özel Olma, Masumiyet"

Beyaz gülün anlamı herkesçe bilindiği gibi saflıktır. Sevginizin lekesiz olduğu, hislerinizden hiçbir şüphe duymadığınızı yani en saf haliniz ile sevdiğinizi ifade eder. Karşınızdakine hem değer verdiğinizi hem de ona saygı duyduğunuzu yansıtır. Özellikle ilişkinin en başı için tercih edilebilecek çiçeklerdendir. Yeni sevgiliye hangi gül diye merak ediyorsanız, beyaz güller sorunuzun cevabı olabilir.

Sarı Gül Anlamı "Arkadaşlık, Minnet, Teşekkür, Değer verme"

Sarı gülün anlamı minnet duyulan sevgidir. Bu sebeple Öğretmenler Günü ve Anneler Günü gibi günlerde, bizler üzerinde çok emeği olan, teşekkür etmek istediğimiz kişilere gönderirken tercih edilebilecek favori çiçeklerdendir. Yani yanlış bilinenin aksine ayrılık anlamı taşıyan gül değildir. Zira gerek kokuları ile gerekse de güzel görünümleri ile insanları mest eden bu çiçeğin ayrılık gibi hüzünlü bir anlam taşıması pek mümkün değildir.

Kırmızı Gül Anlamı "Tutkulu Aşk, Mutluluk, Sonsuz Sevgi"

Kırmızı gülün anlamı nedir desek herhalde hep bir ağızdan "AŞK" diye bağırabiliriz. Seni seviyorum demenin en meşru şeklidir kırmızı güller. Birine güne onu düşünerek başladığınızı, her gecenizi onun gözlerine dalarak bitirdiğinizi ve onu sonsuza kadar seveceğinizi söylemek istediğiniz her anda kırmızı güller ile tüm tutkunuzu yansıtabilirsiniz.

Siyah Gül Anlamı "Yeni Başlangıçlar"

Siyah güller çok özeldir. Kırmızının çok koyu bir tonu olarak var olurlar ve gerek karizmaları gerekse de kaliteleri ile kendilerini ortaya koyarlar. Siyah gülün anlamı belki de koyu bir renk olduğu için karamsarlık olarak görülür. Hatta bazıları ayrılığı ve ölümü simgelediğini düşünürler. Oysaki siyah güller zor bulunan ve nadir bölgelerde yetişen çiçeklerdir. Neden ayrılmak için bu kadar zahmetli bir çiçek aransın ki? Siyah güller tam bitti derken başlamayı simgeler, umutsuzlukların umuda kavuşmasını, daha güzel günlerin başlayacağını işaret ederler.

Pembe Gül Anlamı "Masumane Sevgi, Platonik Aşk"

Ne tatlıdır pembe rengi. En masum, en coşkulu renklerdendir. Bu enerjileri elbette anlamlarına da yansır. Hayatınızdaki en masum kişilere, adını andığınızda bile yüzünüzde sevgi dolu bir ifade olan kişilere pembe güller gönderebilirsiniz.

Mavi Gül Anlamı "Biricik Olma, Eşsiz Olma"

Hani bazen biri çıkar karşınıza ve o anda onun gibi birini daha önce hiç tanımadığınızı fark edersiniz. Sanki başka bir galaksiden gelmiş gibidir. Eşi benzeri yoktur. Mavi güller tam da bu kişiler için tercih edebileceğiniz güllerdir. Mavi gülün anlamı biricik olmadır. O yüzden biriciğiniz için mavi güller ile hazırlanmış bir çiçek buketi tercih edebilirsiniz.

Eflatun Gül Anlamı "Özlem, İlk Görüşte Aşk"

Eflatun ve lila renk güller ilk görüşte aşkı simgelerler. Çok yaygın olmamaları, birine eflatun renkli gül gönderdiğiniz zaman kolaya kaçmadığınızı ve onu ne kadar önemsediğinizi gösterir. Aynı zamanda özlem içerisinde olduğunuz kişilere ya da yıllarca arayıp da bulamadığınız ama karşınıza çıktığı andan itibaren de gözünüzün başkasını görmediği kişiye gönderebileceğiniz çiçeklerdendir.

Turuncu Gül Anlamı "Cazibe, Gurur"

Karşı koyamadığımız kişiler vardır. Cazibeleri ile bizleri kendilerine çekerler. Ancak gururumuzdan ilk adımı atamayız. Bu kişilere gönderilebilecek çiçekler turuncu güllerdir. Hem gururunuzu simgeler hem de cazibesine kapıldığınızı ifade ederler.