Çiçeklerin Anlamları

Mutlu, mahçup, sevgi dolu ya minnettar…

Hepsi karşınızdaki kişiyi mutlu etmekle görevli olup özünde sevgide buluşsa da her çiçeğin farklı bir anlamı vardır.

Kimisi kokusu ile mest eder, kimi duru rengi ile etkiler, kimisi tek başına binbir anlam taşırken kimi en çok başka çiçeklerle birlikte tercih edilir. Tüm çiçeklerin anlamı ve verdiği mesajlar vardır.

Duygularınızı yansıtabileceğiniz çiçeklerin anlamları ise şöyle listelenebilir:

Gül anlamı "Aşk, Sevgi"

Güller sevdiklerimize gönderirken ilk tercih ettiğimiz çiçeklerdendir. Her rengi sevginin bir başka halini simgeler. Beyaz güller saflığı ve masumiyeti simgelerken sarı güller arkadaşlığı anlatır. Kırmızı güller tutkuyu anlatırken siyah güller yepyeni başlangıçları ifade ederler. Pembe güllerin masumluğu vardır, mavi güllerin ise eşsizliği… Her duygunun karşılığı güllerde saklıdır.

Lilyum anlamı "Güven"

Lilyum güven veren bir çiçektir. Bir ağırlığı vardır. Güzel kokusunun ardında asi ve güçlü bir karakteri yansıtır. Yaygın iki rengi vardır. Beyaz lilyum anlamı teşekkür ve sevgi iken pembe lilyumlar ise sadakati simgeler. Lilyumlar saygı duyduğunuz ve yoğun hisler ile sevdiğiniz kişilere gönderebileceğiniz çiçeklerdir.

Papatyanın anlamı "Çıkarsız Sevgi"

En sevilen çiçeklerden olan papatyaların anlamları da en az kokuları kadar güzeldir. Papatya anlamı gereği çıkarsız, koşulsuz sevgileri simgeler. Doğal oluşları onları daha da içten kılar. Yeni sevgiliye hangi çiçek alınır diye düşünenler için ilk akla gelen çiçekler olan beyaz papatyalar, hemen hemen herkesin favori çiçeklerindendir. Bir diğer popüler papatya rengi ise sarıdır. Sarı papatya anlamı beyaz papatyalardan bir noktada ayrılır. Sarı papatyaların içerisinde biraz daha yoğun aşk vardır. Baharı simgeleyen, güneş rengi sarı papatyalar ile hayatınızdaki kişiye hayatınıza baharı getirdiğini ifade edebilirsiniz. Bu sebeple sarı papatyaların bilinen anlamı saf aşktır.

Orkidenin anlamı "Gurur, Kalite, Şıklık"

Çiçeklerin kraliçesi, her dönemin en asil çiçeği orkide şıklığın temsilcisidir. En yaygın rengi beyaz olmakla birlikte birlikte pembe, mor ve mavi renkleri de vardır. Beyaz orkidenin anlamı kalite ve güç iken pembe ve mor orkidenin anlamı ihtişam ve lükstür. Mavi orkide ise tek olmayı simegeler. Birine mavi orkide göndermeniz onun sizin için eşi benzeri olmayan biri olduğunu ifade etmenizdir.

Karanfil Anlamı "İçten Sevgi, Duygusallık, Özlem"

Karanfiller en duygusal çiçeklerdir. Anneler Gününün simge çiçekleri olan karanfiller aynı zamanda özlem duyulan kişilere gönderilen çiçeklerdir. En içten sevdiğiniz kişilere gönderebileceğiniz bu çiçek, karşınızdaki kişiye tüm kalbinizi ve duygularınızı adeta bir çocuk gibi açtığınızı ifade eder.

Lale Anlamı "Asillik"

Gurur okşayan çiçeklerdendir laleler. Birine lale göndermek, ona teslim olduğunuzu ve her şeye razı olduğunuzu anlatır. Kalbini kırdıysanız af dilediğinizi, özlediyseniz hasretinizi, seviyorsanız tüm kalbini ellerinde bıraktığınızı ifade eder.

Gerbera Anlamı "İyimserlik"

Çiçek buketlerinin olmazsa olmazı gerberaların genel olarak ifade ettiği anlam iyimserliktir. Renklerine göre inceleyecek olursak diğer çiçeklerden farklı olarak kırmızı rengi gerberalarda aşkı değil arkadaşlığı simgeler. En çok tercih edilen diğer iki gerbera rengi olan pembe ve beyaz gerberaların ise anlamları arkadaşlık ve masumaneliktir.

İris Anlamı "Zerafet, Mağrur Olmak"

İris çiçeği, gönderdiğiniz kişiye onu ne kadar zarif bulduğunuzu ifade ederken kendinizi de yüceltmeyi simgeler. Eğer birinden iris çiçeği aldıysanız bundan çıkarmanız gereken anlam, onun sizi kendi sınırlarının dışına çıkacak kadar beğeniyor oluşudur.

Frezya Anlamı "Masumiyet"

İlkbaharın gelmesi ile çiçekçileri süsleyen, masumiyeti simgeleyen frezyalar, en sevilen mevsimlik çiçeklerdendir. Sevginizi hissettirmek istediğiniz herkese gönderebileceğiniz bu çiçekler, üzerinizde emeği olan kişilere bir teşekkür sürprizi olabilirler.

Nergis Anlamı "Güzellik"

Nergis çiçeği adını da anlamını da mitolojiden alır. Nergis güzelliği simgeler. Öylesine güzeldir ki bu güzellik kimi zaman kendine zarar verebilecek kadar yoğun olabilir. Nergislerin mis kokuları ile sokakları doldurduğu sezonda gönlünüzün "en güzel" olarak hissettiği kişilere gönderebileceğiniz ve en çok tercih edilen çiçeklerdendir.

Sümbül Anlamı "Gönül Alma"

Kışın mis kokulu çiçeği sümbül de mitolojik hikayesi olan çiçeklerdendir. Sarı, mavi, mor birçok renkte açan sümbüller gönül almayı simgeler. Af dilemek istediğiniz zaman, ihmal ettiğiniz kişilerin gönüllerini almak istediğiniz zaman sümbülleri tercih edebilirsiniz. Mavi renginin en çok yakıştığı çiçeklerden biridir Sümbül. Mavi çiçekler ne anlama geliyor derseniz, cevabımız yumuşak huyluluk olabilir. Sümbül de mavi renkli çiçeklerin en güzel temsilcilerindendir.


Papatyaların Renklerine Göre Anlamları

Bazı çiçekler diğerlerinden daha fazla renge sahiptir, ancak daha az bir renk aralığına sahip olmak, bu çiçeğin diğerlerinden daha az sembolik anlamı olduğu anlamına gelmez. Örneğin, papatya birkaç renkte sahiptir ama anlamları fazlasıyla derindir.

Beyaz Papatya Anlamı:

Beyaz papatya, saflık ve masumiyetin bir sembolüdür. Bu çiçek aynı zamanda maneviyatı temsil eder ve bu nedenle yeni bebek ve yeni bebeğin ebeveynleri için mükemmel bir hediyedir.

Sarı Papatya Anlamı:

Sarı mutluluk, sevinç ve dostluğu simgeler. Bu papatyayı gerçek bir arkadaşınıza verebilirsiniz. Sarı papatyalar gönderdiğiniz kişiye çok fazla pozitif enerji getirir.

Pembe Papatya Anlamı:

Pembe renk, sevgi, romantizm ve yumuşaklığın sembolüdür. Pembe papatya, sevgilinize veya ilginiz olan herhangi bir kişiye hediye edilebilir. Pembe renk kadınsı enerjinin bir sembolüdür, bu nedenle hayatınızdaki her kadın için harika bir hediye olabilir.


Lilyumların Renklerine Göre Anlamları

Muhteşem güzellikleri ve çeşitli anlamları sembolize eden renkleriyle lilyumlar, hediye verme amaçlı popüler çiçeklerdir. Lilyumlar saflığı ve zarif güzelliği sembolize eder. Renk veya türe göre, lilyum çiçekleri farklı anlamlar taşıyabilir.

Beyaz Lilyum Anlamı:

Beyaz lilyum saflık ve tevazu sembolüdür. Buna ek olarak beyaz lilyumun ifade ettiği diğer bir mesaj da, cennette olma hissidir.

Kırmızı Lilyum Anlamı:

Kırmızı renk her zaman aşk ve tutku ile ilişkilendirilir. Bu yüzden kırmızı lilyum da aynı duyguları sembolize eder. En önemlisi, eşsiz ve baş döndürücü kırmızı lilyumlar, hoşlandığınız birine aşk mesajınızı iletir.

Pembe Lilyum Anlamı:

Pembe lilyum, hayranlık ve etkilenmenin sembolüdür. Bu yüzden çekici bulduğunuz ve etkilendiğiniz birine pembe lilyum hediye edebilirsiniz.

Sarı Lilyum Anlamı:

Sarı renk mutluluğun ve neşenin sembolü olarak kabul edilir. Öte yandan, sarı lilyumlar birini hatırladığınızı göstermek ve mutluluk mesajı iletmek için gönderilir.

Turuncu Lilyum Anlamı:

Turuncu lilyum, saygı ve onuru sembolize eder. Turuncu aynı zamanda tutkuya da gönderme yaptığı için kırmızı lilyuma rakiptir.


Orkidelerin Renklerine Göre Anlamları

Orkideler genel olarak masumiyet ve zarafeti sembolize eder, fakat orkide renklerinin çeşitlenmesiyle, rengine göre orkidelerin de amaçlanan anlamı değişebilir.

Beyaz Orkide: Beyaz orkide masumiyet, zarafet ve güzelliği ifade eder. Bu yüzden yeni bebek doğumu ve doğum günleri için ideal bir tercih olabilir.

Mor Orkide: Mor orkide saygı, hayranlık ve onuru temsil eder. Bu etkileyici çiçekler, hayran olduğunuz ve saygı duyduğunuzu kişiler için idealdir.

Pembe Orkide: Pembe orkide masumiyet, kadınlık, zarafet, neşe ve mutluluğu temsil eder. Genellikle 14. ve 28. evlilik yıl dönümlerini kutlamak için kullanılır.

Kırmızı Orkide: Kırmızı, tutku ve arzunun evrensel rengidir. Orkide sembolizmi söz konusu olduğunda durum değişmez. Sevgililer Günü’nde sevgilinize ya da eşinize hediye etmeniz için mükemmel bir çiçek alternatifidir. Kırmızı orkide ayrıca cesaret ve gücün de sembolüdür.

Sarı Orkide: Sarı orkidelerin güneşi anımsatan parlak rengi, sevinç ve yeni başlangıçlarla eş anlamlıdır. Bu orkide rengi aynı zamanda dostluğun geleneksel sembolüdür. Önemli bir başarıya imza atan bir arkadaşınıza vermek için idealdir.

Turuncu Orkide: Turuncu orkide gurur, coşku ve cesareti temsil eder. Cesaret verici yeni bir işe atılan birine vermek için mükemmel bir hediyedir.

Yeşil Orkide: Sağlık, doğa, yaşam ve uzun ömür anlamına gelir. Bu muhteşem renkli orkide aynı zamanda, iyi bir servet ve mutlu kutlamalarını da temsil eder.